16 Haziran 2010 Çarşamba

Ünite Planı ŞablonuÖğretmen: ZÜHAL BÜYÜKGÖL

Okul: FATİH İLKÖĞRETİM OKULU

Adres: FATİH MAHALLESİ / ELMADAĞ / ANKARA

Ünite: GEZEGENİMİZ DÜNYAÖZETDünyamızın şekline sınıfımıza getirdiğimiz küreden baktığımızda top gibi tam yuvarlak olmadığını görürüz. Bu şekle ve uzaydan çekilen fotoğraflara baktığımızda dünyamız alt ve üstten basık ortası hafif şişkin bir durumdadır. Dünyamızın bu biçimine geoit denir. Dünyamızı portakala ve geceleri gördüğümüz aya benzetebiliriz. Kıyıdan uzaklaşan bir geminin önce gövdesi, sonra bacası ve daha sonra dumanı gözden kaybolur. Sürekli aynı yöne ve aynı yükseltiden uçan uçak, ilk kalktığı yere tekrar gelir.

FEN VE TEKNOLOJİ

4.sınıfİşlenmesi için Gerekli Ortalama Süre: 2 ders saati 40+40Ünitenin TemelleriHedeflenen İçerik (Konu Başlıkları)

1. ÖZET

2. FAYDALI BİLGİLER

3. DÜNYAMIZIN YUVARLAK OLDUĞUNU KANITLAYAN OLAYLAR

4. DÜNYAMIZIN ŞEKLİ

5. DÜNYANIN KÜREYE BENZEDİĞİNİN KANITLARI

6. DÜNYANIN ŞEKLİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERDEN BAZILARIÖğrenme Amaçları/Çıktıları (Kazanımları)1-Dünyanın şeklinin küreye benzediğini ifade eder.2-Dünya’nın şeklinin küreye benzediğini gösteren örnekler verir.3 Geçmişte, insanların dünyanın şekliyle ilgili çeşitli görüşlere sahip olduklarının farkına varır.Öğretim Programı Tasarım SorularıTemel Soru

Dünya düz olsaydı ben uzaya düşüp uzayı daha rahat görebilir miydim?Ünite Soruları

1. Dünyanın şeklinin küreye benziyormu?

2. Dünyanın şeklinin küreye benzediğini gösteren örnekler verirmisin?

3. Geçmişte, insanların dünyanın şekliyle ilgili nasıl görüşleri vardı?

İçerik Soruları

1. Dünyanın şeklinden dolayı güneş ışınları farklı düşer mi?

Dünyanın şekli sıcaklığı, aydınlığı çekim gücünü etkiler mi?Değerlendirme Planı Zaman Çizelgesi

Proje çalışması başlamadan önce Öğrenciler projeler üzerinde çalışır ve görevlerini tamamlarlar Proje çalışması

tamamlandıktan sonraÖnceki bilgi düzeyi için sorgulama

K-W-L

ŞemasıAraştırmaya yönlendiren sorular

GünlükDeney

Sunu Akran geri bildirimi Çizim denetim listesi

Sorgulama

Proje denetim listesiSunum denetim

listesiProje Puanlama rehberiÖz değerlendirme

(sunu-blog-wiki-Yayın)Proje Denetim Listesi

Sunum degerlendrmeProje öncesinde öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeylerini belirlemek için;

Önceki bilgi düzeyi için sorgulama, KWL şeması.Proje sırasında; gunluk,, Akran geri bildirimi, Çizim denetim listesi, Sorgulama, Proje denetim listesi, Sunum akran değerlendirme listesi uygulanacaktır.Son değerlendirme olarak; Proje Puanlama rehberi,Öz değerlendirme, Sunum Değerlendirme listesi uygulanacaktır.

.Ünite AyrıntılarıÖnkoşul BecerileriBu üniteye başlayabilmek için öğrencilerde olması gereken kavram bilgisi ve teknik beceriler

Öğretim ProsedürleriDünya düz olsaydı ben uzaya düşüp uzayı daha rahat görebilir miydim? Temel sorusuyla üniteye başlanarak öğrencilere beyin fırtınası yaptırılır. Önceki bilgi düzeylerini ölçmek için Küçük günlük denetim listesi uygulanır. Gözlem denetim listesi, İşbirliği denetim listeleri de uygulandıktan sonra grupların ilgili sunuları blog sayfalarında yayınlamaları istenir. konu ile ilgili hazırlamış oldukları blog sunusunu sınıf ortamında sunarlar. Arkadaşları bu gubu akran değerlendirme ve öz değerlendirme formları sunum değerlendirme listesi dağtılıp değerlendiriliFarklılaştırılmış Öğretim İçin DesteklerFarklılaştırılmış Öğretim İçin Destekler

Kaynaştırılmış Öğrenci •Öğrencilerin işbirliği içinde takım çalışması yaparak grup içindeki diğer öğrencilerden kopmadan sağlayacağımız destek malzemesi yardımıyla öğrencinin projeye katkıda bulunması sağlanabilir. Bu sayede öğrenci hem projenin gelişimine katkıda bulunurken diğer öğrencilerin anlatımı ile öğrenmesini gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda öğrenci hem farklı anlatım stilleri ile öğrenmenin farklı yollarını ve anlatım zenginliğine kavuşur hem de projesi için ilk başta hedeflediği standartların üzerine çıkar.

•Grafik düzenleyici yardımıyla öğrencinin geliştireceği projede şemalar ve denetim listeleri ile uygulamada yardımcı olur.

•KWL şemaları yardımıyla öğrencin önceki bildiklerini ortaya konulup geliştirilebilir. Bu etkinliklerde öğrencin ekibe bir katılımcı olduğu ve yardımlaşması gerekliliği ortaya konmalıdır.

Yetenekli Öğrenci •Daha çok soyut ve karmaşık olan alanlarda bu tür öğrencilerin görev alması sağlanır.

•Hızlı öğrenen öğrencilerin grup arkadaşlarının eğitiminde öğretme rolü üstlenmesi sağlanarak bu öğrencide üst düzey düşünme becerileri geliştirilebilir.

•Öğrencinin proje içindeki rolü belirlenerek strateji seçmesi, yani öğrenme için gerekli yolu kendinin çıkartması sağlanabilir. Varlıklarda canlı ve cansız sınıflandırmasını yaparken, öğrencinin bunun ayrımına giden yolun aşamalarda anılması ve kendi yönteminde bir sınıflandırma oluşturması sağlanabilir.

•Grup içinde tartışmalarla diğer öğrencilerin öğrenme sürecini desteklemesi sağlanır. Bu sayede öğrenci tartışma içindeki akış ile öğrenmenin yollarını ve stratejilerini akranı vasıtasıyla öğrenebilir.Ünite İçin Gerekli Materyal ve KaynaklarBasılı Malzemeler Ders Kitabı, Öğretim Programı Rehber kitapları, hikaye kitapları, laboratuar el kitapları v.b.İnternet Kaynakları Ünitenizin uygulanmasını destekleyecek web adresleri.www.fenokulu.com

1 yorum: